Investigation of the Effects of Core Training Programs on Sports Performance Parameters in Kickboxing Athletes


Creative Commons License

Gümüşay M.

in: Current Studies in Movement and Training Sciences, Emre SERİN, Editor, Gece Kitaplığı, Ankara, pp.1-14, 2021

  • Publication Type: Book Chapter / Chapter Research Book
  • Publication Date: 2021
  • Publisher: Gece Kitaplığı
  • City: Ankara
  • Page Numbers: pp.1-14
  • Editors: Emre SERİN, Editor
  • Yozgat Bozok University Affiliated: Yes

Abstract

Kickboxing is a sport that includes difficulties in terms of game rules and energy metabolism performed both on the mat and on the ring. In this context, athletes need to show high performance in order to gain an advantage over their competitors. It is known that the core region, especially the lower and upper extremities, has important effects on the performance of the athletes in activities that require equal and balanced use.


Scientific and objective evaluations can be made for the sportsmen's own branches in order to improve their motoric features and increase the sportive performance to the highest level. Due to the different competition systems in the Kickboxing branch, it is known that many different parameters such as strength, speed, endurance, balance and flexibility in the training programs of the athletes have a significant effect on the sportive performance.

Kick Boks spor dalı hem tatemi üzerinde hem de ring üzerinde icra edilen oyun kuralları ve enerji metabolizması açısından zorluklar içeren bir spor branşıdır. Bu bağlamda sporcuların rakiplerine üstünlük sağlaması açısından yüksek performans sergilemeleri gerekmektedir. Core bölgesi özellikle alt ve üst ekstremite’nin eşit ve dengeli olarak kullanılması gereken aktivitelerde sporcuların performansları üzerinde önemli etkileri olduğu bilinmektedir.

Motorik özelliklerin geliştirilmesi ve sportif performansın üst düzeye çıkartılmasında sporcuların kendi branşlarına yönelik olarak bilimsel ve objektif olarak değerlendirmeler yapılabilir. Kickboks branşı kendi içerisinde bulunan farklı müsabaka sistemlerinden dolayı sporcuların antrenman programlarında kuvvet, sürat, dayanıklılık, denge ve esneklik gibi çok farklı parametrelerin sportif performansa önemli düzeyde etki eden özellikler olduğu bilinmektedir.