Soğan Kabuğunda Bulunan Bazı Bileşiklerin ve Sentetik Türevlerinin Sentezleri, Bitki Düzenleyici Olarak Değerlendirilmesi


Kıbrız İ. E., Üngören Ş. H.

9. Uluslararası İlaç Kimyası Kongresi, Antalya, Turkey, 8 - 11 April 2021, pp.76

  • Publication Type: Conference Paper / Summary Text
  • City: Antalya
  • Country: Turkey
  • Page Numbers: pp.76
  • Yozgat Bozok University Affiliated: Yes

Abstract

Soğan kabuğunun su ile ekstratları, geleneksel bitkisel ilaç olarak kullanımının yanı sıra bitki besini olarak değerlendirilmesi nedeniyle önem arz etmektedir. Soğan kabuğunun içeriğinde; Quercetin, Kaemferol, Izorhamnetin ve bunların okside ürünleri başta olmak üzere bazı fenolik bileşikleri içeren otuza yakın organik molekül tanımlanmıştır [1]. Araştırmalar bu bitki çayının; antioksidan, anti kanserojen ve antibiyotik aktivitelerini ön plana çıkarmaktadır.

Sunulan çalışmamızda soğan kabuğunun özütlerinden spektroskopik yöntemlerle tanımlanmış bazı benzofuran ve polifenolik bileşiklerin (I, II, III) sentezleri rapor edildi. Ayrıca I bileşiğinin çeşitli reaktiflere karşı kimyasal davranışları tanımlandı. Sentezlenen maddelerin bitki düzenleyici olarak kullanımı halen araştırılmaktadır.

Acknowledgement: Bu çalışma Yozgat Bozok Üniversitesi Proje Koordinasyon Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından desteklenmiştir (6602a-FEN/20-392).